  • B41570A5150Q000
B41570A5150Q000
advertisement
Manufacturer No:
B41570A5150Q000
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41570A5150Q000
Package:
Aluminum
Datasheet:
B41570A5150Q000
Description:
150mF Capacitor 30% 14A 31.7mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
B41570A5150Q000
  • Package / Case
    Aluminum
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Mounting Feature
    STUD MOUNT
  • Tolerance
    30%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    150mF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    BULK
  • Reference Standard
    IEC60384-4
  • Lead Pitch
    31.7mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    33mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Ripple Current
    14A
  • Test Frequency
    100Hz
  • Life (Hours)
    20000 hours
  • Diameter
    76.9mm
  • Height
    143.2mm
  • Length
    143.2mm