  • B41560A9688M000
B41560A9688M000
advertisement
Manufacturer No:
B41560A9688M000
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41560A9688M000
Package:
100
Datasheet:
Description:
6.8mF Capacitor 20% 8.7A 22.2mm 100
Step5Bar-code shipping tag
B41560A9688M000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Package / Case
    100
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    LUG
  • Mounting Feature
    CHASSIS MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    6.8mF
  • Packing Method
    Cardboard
  • Lead Pitch
    22.2mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    24mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    10.2 mm
  • Voltage
    100V
  • Ripple Current
    8.7A
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Current - Leakage
    4μA
  • Diameter
    51.6mm
  • Height
    80.7mm