  • B41505A7189M2
B41505A7189M2
advertisement
Manufacturer No:
B41505A7189M2
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B41505A7189M2
Package:
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Datasheet:
B41505A7189M2
Description:
B41505 18000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.3A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Step5Bar-code shipping tag
B41505A7189M2
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Mount
    Through Hole
  • Series
    B41505
  • Packaging
    Bulk
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Snap in
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    18000μF
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    17mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    4.3A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    18mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    4.3A @ 100Hz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    45mm
  • Height Seated (Max)
    1.850 47.00mm