  • B41505A3339M000
B41505A3339M000
advertisement
Manufacturer No:
B41505A3339M000
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41505A3339M000
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
33mF Capacitor 20% Bulk 3.9A 10mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
B41505A3339M000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Aluminum
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    STANDARD: IEC60384-4
  • Capacitance
    33mF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    19mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Ripple Current
    3.9A
  • Test Frequency
    100Hz
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Diameter
    30mm
  • Length
    45mm