  • B41456B7109M
B41456B7109M
advertisement
Manufacturer No:
B41456B7109M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41456B7109M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
10mF Capacitor 20% 18A 12.7mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41456B7109M
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount, Clamp
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    LUG
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Tolerance
    20%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    10mF
  • Voltage - Rated DC
    40V
  • Packing Method
    Cardboard
  • Lead Pitch
    12.7mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    19mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Voltage
    40V
  • Ripple Current
    18A
  • Test Frequency
    100Hz
  • Life (Hours)
    12000 hours
  • Impedance
    34mOhm
  • Ripple Current (AC)
    6.3A
  • Diameter
    35.7mm
  • Height
    55.7mm
  • Height Seated (Max)
    55.7022mm
  • Length
    55.7mm