  • B41042A4687M
B41042A4687M
advertisement
Manufacturer No:
B41042A4687M
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B41042A4687M
Package:
Radial, Can
Datasheet:
B41042A4687M
Description:
B41042 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
B41042A4687M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B41042
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    680μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.3264mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.16
  • Impedance
    180mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    816.8mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.021A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.846 21.50mm