  • B37940K5680J060
B37940K5680J060
advertisement
Manufacturer No:
B37940K5680J060
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B37940K5680J060
Package:
0805
Datasheet:
B37940K5680J060
Description:
B37940(50V,5%,60) 68pF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0805
Step5Bar-code shipping tag
B37940K5680J060
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    B37940(50V,5%,60)
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    68pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, CARDBOARD, 7 INCH
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Custom Capabilities
    Alternative Cap Tol Available On Req
  • Height
    1.3mm
  • Length
    2.0066mm
  • Width
    1.2446mm