  • B37641K7225K62
B37641K7225K62
advertisement
Manufacturer No:
B37641K7225K62
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B37641K7225K62
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
B37641K7225K62
Description:
B37641K 2.2μF 6.3V Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~85°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
B37641K7225K62
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    B37641K
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    2.2μF
  • Thickness (Max)
    0.053 1.35mm