  • B32926E3156K
B32926E3156K
advertisement
Manufacturer No:
B32926E3156K
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B32926E3156K
Description:
15μF Film Capacitor 10% Radial 500V-DC 305V-AC Polypropylene PCB, Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
B32926E3156K
    Select All
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    110°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 305, SAFETY CLASS X2
  • HTS Code
  • Capacitance
    15μF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Depth
    28mm
  • Reference Standard
    IEC60384-14
  • Voltage - Rated AC
    305V
  • Lead Pitch
    37.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Insulation Resistance
    100GOhm
  • Lead Diameter
    1 mm
  • Height Seated (Max)
    37.0078mm
  • Length
    42.0116mm
  • Width
    27.9908mm