  • B32672L1682J189
B32672L1682J189
advertisement
Manufacturer No:
B32672L1682J189
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B32672L1682J189
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
6.8nF Film Capacitor 5% Radial 1.6kV-DC 600V-AC Polypropylene Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
B32672L1682J189
    Select All
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    110°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 600
  • HTS Code
  • Capacitance
    6.8nF
  • Voltage - Rated DC
    1.6kV
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    5mm
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Size Code
    7120
  • Height
    10.5mm
  • Height Seated (Max)
    10.4902mm
  • Length
    18mm
  • Width
    5mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    5%