  • B32653A0563J000
B32653A0563J000
advertisement
Manufacturer No:
B32653A0563J000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B32653A0563J000
Datasheet:
B32653A0563J000
Description:
B32653 0.056μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1000V 1kV-DC 250V-AC Polypropylene (PP), Metallized
Step5Bar-code shipping tag
B32653A0563J000
    Select All
  • Mounting Type
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    B32653
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
  • Capacitance
    0.056μF
  • Voltage - Rated DC
    1000V 1kV
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm