  • B32562H8474M000
B32562H8474M000
advertisement
Manufacturer No:
B32562H8474M000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B32562H8474M000
Package:
2-DIP
Datasheet:
B32562H8474M000
Description:
B32562 0.47μF Film Capacitor ±20% 2-DIP PC Pins 630V-DC 350V-AC Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Step5Bar-code shipping tag
B32562H8474M000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    2-DIP
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B32562
  • Size / Dimension
    0.650Lx0.531W 16.50mmx13.50mm
  • Tolerance
    ±20%
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Terminal Pitch
    15mm
  • Reference Standard
    IEC60384-2
  • Voltage - Rated AC
    350V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Multilayer
    No
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    630V
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    350V
  • Height Seated (Max)
    0.642 16.30mm
  • Length
    16.5mm
  • Width
    13.5mm