  • B32561J3224K289
B32561J3224K289
advertisement
Manufacturer No:
B32561J3224K289
HK JDW NO:
3410-B32561J3224K289
Package:
DIP
Datasheet:
Description:
220nF Film Capacitor 10% DIP Radial 250V-DC 160V-AC Polyester Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
B32561J3224K289
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    DIP
  • Dielectric Material
    Polyester
  • Tolerance
    10%
    yes
  • Termination
    Radial
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE: 160V
  • Capacitance
    220nF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Depth
    4.2mm
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Height
    6.6mm
  • Height Seated (Max)
    6.604mm
  • Length
    11.5mm
  • Width
    4.191mm