  • B32561J3104K289
B32561J3104K289
advertisement
Manufacturer No:
B32561J3104K289
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B32561J3104K289
Package:
DIP
Datasheet:
B32561J3104K289
Description:
100nF Film Capacitor 10% DIP Radial 250V-DC 160V-AC Polyester Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
B32561J3104K289
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    DIP
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    100nF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Depth
    2.8mm
  • Reference Standard
    IEC60384-2
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Height
    5.3mm
  • Height Seated (Max)
    5.3086mm
  • Length
    11.5mm
  • Width
    2.794mm