  • B32529C472J189
B32529C472J189
advertisement
Manufacturer No:
B32529C472J189
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B32529C472J189
Description:
4.7nF Film Capacitor 5% Radial 63V-DC 40V-AC Polyester Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
B32529C472J189
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polyester
  • Packaging
    Cut Tape
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 40
  • Capacitance
    4.7nF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    2.5mm
  • Voltage - Rated AC
    40V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Life (Hours)
    200000 hours
  • Height
    6.5mm
  • Height Seated (Max)
    6.5024mm
  • Length
    7.2mm
  • Width
    2.5mm