  • B32529C1682J289
B32529C1682J289
advertisement
Manufacturer No:
B32529C1682J289
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B32529C1682J289
Datasheet:
B32529C1682J289
Purchasing and Inquiry
B32529C1682J289 Overview
For systems to function, the rated (DC) voltage (URdc) must be 100V.0.197 5.00mm is the lead spacing of this electrical device.Systems require a voltage of 63V for their internal rated power (URac).In addition to operating at -55°C~125°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.
B32529C1682J289 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 100V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 63V
B32529C1682J289 Applications
There are a lot of TDK Electronics Inc. B32529C1682J289 applications of film capacitors.
  • Switch-mode power supplies
  • RFI for automotive
  • Industrial and automotive inverters
  • Test and measuring equipment
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • RF Modules
  • IGBT
  • Switch mode power supplies
  • Audio/video equipment
  • VCO's
Step5Bar-code shipping tag
B32529C1682J289
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Dielectric Material
    Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2012
  • Series
    B32529
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.098W 7.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive; EMI, RFI Suppression
  • HTS Code
  • Capacitance
    6800pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    63V
  • Height Seated (Max)
    0.256 6.50mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    2.5mm