  • B32521C105J
B32521C105J
advertisement
Manufacturer No:
B32521C105J
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B32521C105J
Datasheet:
B32521C105J
Description:
1μF Film Capacitor 5% Radial 63V-DC 40V-AC Polyester Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
B32521C105J
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polyester
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 40
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Depth
    4mm
  • Voltage - Rated AC
    40V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    6mm
  • Dielectric
    PET
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Life (Hours)
    200000 hours
  • Height
    9mm
  • Height Seated (Max)
    8.9916mm
  • Length
    13mm
  • Width
    3.9878mm