  • B32361A4506J080
B32361A4506J080
advertisement
Manufacturer No:
B32361A4506J080
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B32361A4506J080
Package:
Radial, Can
Datasheet:
B32361A4506J080
Purchasing and Inquiry
B32361A4506J080 Overview
To function, systems must have a rated (DC) voltage (URdc) of 680V.Electrical devices with 1.378 35.00mm lead spacing are used in this application.Systems require a voltage of 680V (URac) for internal rated (AC) power.Temperatures as low as -40°C~70°C are suitable for the device.
B32361A4506J080 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 680V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 680V
B32361A4506J080 Applications
There are a lot of TDK Electronics Inc. B32361A4506J080 applications of film capacitors.
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Filtering
  • Snubbering
  • Mobile communications
  • Satellite TV
  • Coupling, decoupling
  • Global positioning systems
  • IGBT
  • Test and measuring equipment
  • Switch-mode power supplies
Step5Bar-code shipping tag
B32361A4506J080
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis, Stud Mount
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B32361
  • Size / Dimension
    2.500Dia 63.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Threaded, Male
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE(V) : 480
  • HTS Code
  • Capacitance
    50μF
  • Reference Standard
    IEC1071
  • Voltage - Rated AC
    480V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    1.378 35.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    680V
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    680V
  • Diameter
    63.5mm
  • Height Seated (Max)
    4.213 107.00mm
  • Length
    107mm