  • B32022A3473M189
B32022A3473M189
advertisement
Manufacturer No:
B32022A3473M189
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B32022A3473M189
Package:
Radial
Datasheet:
B32022A3473M189
Purchasing and Inquiry
B32022A3473M189 Overview
In order for systems to function, a rated (DC) voltage (URdc) of 1500V is required internally.The lead spacing of this electrical device is 0.591 15.00mm.Systems require a voltage of 300V (URac) for internal rated (AC) power.Temperatures of -40°C~110°C allow the device to operate.
B32022A3473M189 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 1500V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 300V
B32022A3473M189 Applications
There are a lot of TDK Electronics Inc. B32022A3473M189 applications of film capacitors.
  • Satellite TV
  • Blocking
  • Switch mode power supplies
  • Lighting
  • Snubbering
  • Coupling, decoupling
  • Electronic ballasts
  • RFI for automotive
  • Switch-mode power supplies
  • Battery management system
Step5Bar-code shipping tag
B32022A3473M189
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~110°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    B32022
  • Size / Dimension
    0.709Lx0.335W 18.00mmx8.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    EMI, RFI Suppression
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.047μF
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    15mm
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1500V
  • Size Code
    7133
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    300V
  • Height Seated (Max)
    0.571 14.50mm
  • Length
    18mm
  • Width
    8.5mm