  • B25620B0707K701
B25620B0707K701
advertisement
Manufacturer No:
B25620B0707K701
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B25620B0707K701
Package:
Radial, Can
Datasheet:
B25620B0707K701
Description:
B2562 700μF Film Capacitor ±10% Radial, Can Threaded, Female 700V-DC Polypropylene (PP), Metallized
Step5Bar-code shipping tag
B25620B0707K701
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B2562
  • Size / Dimension
    3.346Dia 85.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Threaded, Female
  • Applications
    DC Link, DC Filtering
  • Capacitance
    700μF
  • Voltage - Rated DC
    700V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.2mOhms
  • Lead Spacing
    1.260 32.00mm
  • Height Seated (Max)
    5.512 140.00mm