  • B048F240T30
B048F240T30
advertisement
Manufacturer No:
B048F240T30
Manufacturer:
Vicor Corporation
HK JDW NO:
834-B048F240T30
Package:
Module
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
B048F240T30
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    VI Chip® BCM® (300W)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    1.28Lx0.87W x 0.26 H 32.5mmx22.0mmx6.7mm
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Remote On/Off, UVLO
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    6 (Time on Label)
  • Number of Terminations
    56
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Bus Converter Module
  • Terminal Finish
    NICKEL PALLADIUM GOLD
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Max Power Dissipation
    300W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    48V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    56
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-J56
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Efficiency
    95.8%
  • Voltage - Isolation
    2.25kV
  • Voltage - Input (Max)
    53V
  • Output Voltage
    24V
  • Max Output Current
    12.5A
  • Voltage - Output 1
    24V
  • Voltage - Input (Min)
    38V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    53V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    38V
  • Output Current
    12.5A
  • Output Power
    300W
  • Height
    6.604mm
  • Length
    32.5mm
  • Width
    22mm