  • AZ23C5V6-SN-G3-08
AZ23C5V6-SN-G3-08
advertisement
Manufacturer No:
AZ23C5V6-SN-G3-08
HK JDW NO:
884-AZ23C5V6-SN-G3-08
Description:
DIODE ZENER DL 5.6V 300MW SOT23
Step5Bar-code shipping tag
AZ23C5V6-SN-G3-08
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Supplier Device Package
    SOT-23
  • Operating Temperature
    150°C
  • Tolerance
    ±2%
  • Part Status
    Obsolete
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Impedance
    40Ohm
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 1V
  • Power - Max
    300mW
  • Impedance-Max
    40Ohms
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    5.6V
  • Zener Voltage
    5.6V