  • AZ23C3V6-7-F
AZ23C3V6-7-F
advertisement
Manufacturer No:
AZ23C3V6-7-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-AZ23C3V6-7-F
Datasheet:
AZ23C3V6-7-F
Description:
DIODE ZENER ARRAY 3.6V SOT23-3
Step5Bar-code shipping tag
AZ23C3V6-7-F
    Select All
  • Base Part Number
    AZ23C3V6
  • Pin Count
    3
  • Reference Standard
    IEC-61000-4-2
  • Number of Elements
    2
  • Working Voltage
    3.6V
  • Impedance
    95Ohm
  • Power Dissipation
    300mW
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    95Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    3.6V
  • Zener Voltage
    3.6V
  • Voltage Tol-Max
    5.56%
  • Peak Reverse Current
    100nA
  • Voltage Tolerance
    5%
  • ESD Protection
    No
  • Zener Current
  • Height
    1mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    2.4mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Weight
    7.994566mg
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2009
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    300mW
  • Voltage - Rated DC
    3.6V
  • Max Power Dissipation
    300mW