  • AVS107M04C12B-F
AVS107M04C12B-F
advertisement
Manufacturer No:
AVS107M04C12B-F
HK JDW NO:
192-AVS107M04C12B-F
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
AVS107M04C12B-F
Description:
AVS 100μF Capacitor ±20% Bulk Surface Mount 61mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
AVS107M04C12B-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Ripple Current @ High Frequency
    103.7mA @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    0.213 5.40mm
  • Length
    6.5mm
  • Width
    5.3mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    AVS
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Applications
    Automotive, Bypass, Decoupling
  • Voltage - Rated
    4V
  • Capacitance
    100μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5.8Ohm @ 120Hz
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Size Code
    2621
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.004mA
  • Ripple Current
    61mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.35
  • Ripple Current @ Low Frequency
    61mA @ 120Hz