  • AVGA337M16F24T-F
AVGA337M16F24T-F
advertisement
Manufacturer No:
AVGA337M16F24T-F
HK JDW NO:
192-AVGA337M16F24T-F
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
AVGA337M16F24T-F
Description:
AVGA 330μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 290mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.1mm Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
AVGA337M16F24T-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    AVGA
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR
  • Lead Pitch
    3.1mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.41Ohm @ 120Hz
  • Size Code
    3333
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    53μA
  • Ripple Current
    290mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    290mA @ 120Hz
  • Dissipation Factor
    0.28 %
  • Diameter
    8mm
  • Height
    8.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm
  • Length
    9.1mm