  • ATV50C160J-HF
ATV50C160J-HF
advertisement
Manufacturer No:
ATV50C160J-HF
HK JDW NO:
186-ATV50C160J-HF
Datasheet:
ATV50C160J-HF
Step5Bar-code shipping tag
ATV50C160J-HF
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
  • Technology
    AVALANCHE
  • Power Dissipation-Max
    6.5W
  • Voltage - Breakdown (Min)
    17.8V
  • Power - Peak Pulse
    5000W 5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    192.3A
  • Clamping Voltage
    26V
  • Peak Pulse Current
    192.3A
  • Reverse Standoff Voltage
    16V
  • Peak Pulse Power
    5kW
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    5000W