  • ATSAMR30G18A-MU
ATSAMR30G18A-MU
advertisement
Manufacturer No:
ATSAMR30G18A-MU
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-ATSAMR30G18A-MU
Package:
48-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
ATSAMR30G18A-MU
Description:
Quantity:
In Stock : 4252
Purchasing and Inquiry
ATSAMR30G18A-MU Overview
48-VFQFN Exposed Pad saves RF transceiver IC's board space. The RF transceiver's mounting method is Surface Mount.With transceiver RF's high reliability and efficiency, this emerges as a TxRx + MCU.High reliability can be achieved by using the advanced transceiver RF' packaging Tray.Try searching for the transceiver with ATSAMR30 if you are looking for variants.RF transceiver operates based on the frequency of 700MHz 800MHz 900MHz.
ATSAMR30G18A-MU Features
48-VFQFN Exposed Pad package
Surface Mount for mounting
TxRx + MCU
Tray is used
Use ATSAMR30
ATSAMR30G18A-MU Applications
There are a lot of Microchip Technology ATSAMR30G18A-MU RF Transceiver ICs applications.
  • Low-power IoT applications
  • Utility and Smart Energy
  • Health care
  • LED Lighting
  • Switch
  • Health and Fitness
  • Smart Meters
  • Power management
  • Security Systems
  • LoT applications
Step5Bar-code shipping tag
ATSAMR30G18A-MU
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • Type
    TxRx + MCU
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    700MHz 800MHz 900MHz
  • Base Part Number
    ATSAMR30
  • JESD-30 Code
    S-XQCC-N48
  • Memory Size
    256kB Flash 40kB SRAM
  • Number of I/O
    28
  • Speed
    48 MHz
  • Supply Current-Max
    46mA
  • Bit Size
    32
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • PWM Channels
    NO
  • DAC Channels
    NO
  • ROM (words)
    65536
  • On Chip Program ROM Width
    32
  • CPU Family
    CORTEX-M0
  • Boundary Scan
  • Low Power Mode
  • Format
    FIXED-POINT
  • Power - Output
    11dBm
  • Integrated Cache
  • RF Family/Standard
  • RAM (words)
    8192
  • Sensitivity
    -110dBm
  • Data Rate (Max)
    1Mbps
  • Serial Interfaces
    I2C, SPI
  • Current - Receiving
    9.2mA
  • Current - Transmitting
    26.5mA
  • Number of Timers
    3
  • Modulation
    BPSK, O-QPSK
  • Number of External Interrupts
    15
  • On Chip Data RAM Width
  • GPIO
    28
  • Time-Min
    SECONDS
  • Number of DMA Channels
    12
  • Height Seated (Max)
    0.9mm
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm