  • ATF1502AS-15JI44
ATF1502AS-15JI44
advertisement
Manufacturer No:
ATF1502AS-15JI44
HK JDW NO:
69-ATF1502AS-15JI44
Package:
J
Datasheet:
Description:
1.27mm PMIC 44 Pin 5V J
Purchasing and Inquiry
ATF1502AS-15JI44 Overview
There are 32 macro cells. A macro cell is a cell in a mobile phone network that provides radio coverage through the use of a high-power cell site (tower, antenna or mast).It is embedded in the J package.It is equipped with 32I/O ports.There are 44 terminations, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.QUADis the terminal position of this electrical part.The power supply voltage is 5V.This part is part of the family [0].There are 44pins on the chip.This device also displays [0].For digital circuits, there are 750gates. These devices serve as building blocks.In order to achieve high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].It is recommended to store data in [0].A Surface Mountis mounted on this electronic component.44pins are included in its design.This device operates at a voltage of 5.5Vas its maximum supply voltage.The minimal supply voltage is 4.5V.There should be a temperature above -40°Cat the time of operation.A temperature less than 85°Cshould be used for operation.There should be a lower maximum frequency than 100MHz.There is a type of programmable logic called EE PLD.
ATF1502AS-15JI44 Features
J package
32 I/Os
44 pin count
44 pins
ATF1502AS-15JI44 Applications
There are a lot of Atmel (Microchip Technology) ATF1502AS-15JI44 CPLDs applications.
  • Code converters
  • Address decoders
  • Timing control
  • Software Configuration of Add-In Boards
  • State machine control
  • DMA control
  • Synchronous or asynchronous mode
  • Auxiliary Power Supply Isolated and Non-isolated
  • Custom shift registers
  • Digital designs
Step5Bar-code shipping tag
ATF1502AS-15JI44
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    J
  • Number of Pins
    44
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2
  • Number of Terminations
    44
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    YES
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Number of I/O
    32
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    15 ns
  • Frequency (Max)
    100MHz
  • Programmable Logic Type
    EE PLD
  • Number of Gates
    750
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    32
  • JTAG BST
    YES
  • In-System Programmable
  • Height Seated (Max)
    4.572mm
  • Length
    16.586mm
  • Width
    16.586mm