  • AT91M40400-25AI
AT91M40400-25AI
advertisement
Manufacturer No:
AT91M40400-25AI
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-AT91M40400-25AI
Package:
100-TQFP
Datasheet:
AT91M40400-25AI
Description:
ROMless ARM7® 16/32-Bit Microcontroller AT91SAM Series AT91M40400 100-TQFP
Quantity:
In Stock : 10604
Step5Bar-code shipping tag
AT91M40400-25AI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-TQFP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    AT91SAM
  • Published
    2000
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Base Part Number
    AT91M40400
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    32
  • Speed
    25MHz
  • RAM Size
    4K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.7V~3.6V