  • AT27LV520-70XU
AT27LV520-70XU
advertisement
Manufacturer No:
AT27LV520-70XU
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-AT27LV520-70XU
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
AT27LV520-70XU
Description:
Memory IC AT27LV520
Step5Bar-code shipping tag
AT27LV520-70XU
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Supplier Device Package
    20-TSSOP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TC
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1997
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Technology
    EPROM - OTP
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V 4.5V~5.5V
  • Frequency
    70GHz
  • Base Part Number
    AT27LV520
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Interface
    Parallel
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V