  • AT25SF041-SSHD-T
AT25SF041-SSHD-T
advertisement
Manufacturer No:
AT25SF041-SSHD-T
Manufacturer:
Adesto Technologies
HK JDW NO:
13-AT25SF041-SSHD-T
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
AT25SF041-SSHD-T
Description:
Surface Mount Memory IC AT25SF041 4 Mb kb 4.925mm mm
Quantity:
In Stock : 13576
Step5Bar-code shipping tag
AT25SF041-SSHD-T
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    540.001716mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TC
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.5V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    AT25SF041
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.5V
  • Interface
    SPI, Serial
  • Memory Size
    4Mb 512K x 8
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Max Supply Current
    8mA
  • Clock Frequency
    104MHz
  • Access Time
    8 ns
  • Memory Format
    FLASH
  • Memory Interface
    SPI
  • Data Bus Width
    8b
  • Organization
    4MX1
  • Memory Width
    1
  • Write Cycle Time - Word, Page
    5μs, 2.5ms
  • Density
    4 Mb
  • Programming Voltage
    2.7V
  • Serial Bus Type
    SPI
  • Page Size
    256B
  • Length
    4.925mm
  • Height Seated (Max)
    1.75mm