  • AT25SF041-MHD-T
AT25SF041-MHD-T
advertisement
Manufacturer No:
AT25SF041-MHD-T
Manufacturer:
Adesto Technologies
HK JDW NO:
13-AT25SF041-MHD-T
Package:
8-UDFN Exposed Pad
Datasheet:
AT25SF041-MHD-T
Description:
Memory IC 6mm mm
Step5Bar-code shipping tag
AT25SF041-MHD-T
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Package / Case
    8-UDFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TC
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.5V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-N8
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.5V
  • Memory Size
    4Mb 512K x 8
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Clock Frequency
    104MHz
  • Memory Format
    FLASH
  • Memory Interface
    SPI
  • Organization
    4MX1
  • Memory Width
    1
  • Write Cycle Time - Word, Page
    5μs, 2.5ms
  • Memory Density
    4194304 bit
  • Parallel/Serial
    SERIAL
  • Programming Voltage
    2.7V
  • Serial Bus Type
    SPI
  • Length
    6mm
  • Height Seated (Max)
    0.6mm
  • Width
    5mm