  • AT25256A-10CI-1.8
AT25256A-10CI-1.8
advertisement
Manufacturer No:
AT25256A-10CI-1.8
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-AT25256A-10CI-1.8
Package:
8-TDFN
Datasheet:
AT25256A-10CI-1.8
Description:
2/5V V Memory IC AT25256 5.99mm mm
Step5Bar-code shipping tag
AT25256A-10CI-1.8
  • Package / Case
    8-TDFN
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AT25256
  • JESD-30 Code
    R-XDSO-N8
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    2/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.8V
  • Memory Size
    256Kb 32K x 8
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Clock Frequency
    20MHz
  • Supply Current-Max
    0.01mA
  • Memory Format
    EEPROM
  • Memory Interface
    SPI
  • Organization
    32KX8
  • Memory Width
    8
  • Write Cycle Time - Word, Page
    5ms
  • Standby Current-Max
    0.000003A
  • Memory Density
    262144 bit
  • Parallel/Serial
    SERIAL
  • Serial Bus Type
    SPI
  • Endurance
    100000 Write/Erase Cycles
  • Write Cycle Time-Max (tWC)
    5ms
  • Data Retention Time-Min
    100
  • Write Protection
    HARDWARE/SOFTWARE
  • Length
    5.99mm
  • Height Seated (Max)
    1.14mm
  • Width
    4.93mm