  • AT25020A-10TU-2.7
AT25020A-10TU-2.7
advertisement
Manufacturer No:
AT25020A-10TU-2.7
HK JDW NO:
536-AT25020A-10TU-2.7
Package:
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
AT25020A-10TU-2.7
Description:
Surface Mount Memory IC AT25020 2 kb kb 10mA mA
Step5Bar-code shipping tag
AT25020A-10TU-2.7
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Supplier Device Package
    8-TSSOP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Frequency
    10MHz
  • Base Part Number
    AT25020
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Interface
    2-Wire, SPI, Serial
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Memory Size
    2Kb 256 x 8
  • Nominal Supply Current
    10mA
  • Clock Frequency
    20MHz
  • Access Time
    40 ns
  • Memory Format
    EEPROM
  • Memory Interface
    SPI
  • Write Cycle Time - Word, Page
    5ms
  • Density
    2 kb
  • Max Frequency
    10MHz