  • ASVMB-2.048MHZ-ER-T
ASVMB-2.048MHZ-ER-T
advertisement
Manufacturer No:
ASVMB-2.048MHZ-ER-T
Manufacturer:
Abracon LLC
HK JDW NO:
5-ASVMB-2.048MHZ-ER-T
Package:
4-SMD, No Lead Exposed Pad
Description:
OSC MEMS 2.048 MHZ SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ASVMB-2.048MHZ-ER-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Function
    Standby (Power Down)
  • Base Resonator
    MEMS
  • Current - Supply (Max)
    15mA
  • Current - Supply (Disable) (Max)
    15μA
  • Max Supply Voltage
    3.3V
  • Min Supply Voltage
    1.8V
  • Load Capacitance
    15pF
  • Max Supply Current
    16mA
  • Height
    889μm
  • Height Seated (Max)
    0.035 0.90mm
  • Length
    7.0104mm
  • Width
    5.0038mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    4-SMD, No Lead Exposed Pad
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    ASVMB, Pure Silicon™
  • Size / Dimension
    0.276Lx0.197W 7.00mmx5.00mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    XO (Standard)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Voltage - Supply
    1.8V~3.3V
  • Frequency
    2.048MHz
  • Frequency Stability
    25 ppm