  • ASRM12JB20K0
ASRM12JB20K0
advertisement
Manufacturer No:
ASRM12JB20K0
HK JDW NO:
762-ASRM12JB20K0
Package:
Axial
Datasheet:
ASRM12JB20K0
Description:
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 20kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,
Step5Bar-code shipping tag
ASRM12JB20K0
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    0/ -1800ppm/°C
  • Resistance
    20kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Composition
    Metal Film
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Additional Feature
    IEC60065, FLAME PROOF
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reference Standard
    IEC60115-1
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Lead Diameter
    0.7 mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Axial, Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ASRM
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm
  • Tolerance
    ±5%