  • AQR40A2-S-Z10/18VDC
AQR40A2-S-Z10/18VDC
advertisement
Manufacturer No:
AQR40A2-S-Z10/18VDC
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-AQR40A2-S-Z10/18VDC
Package:
Hockey Puck
Description:
SSR RELAY SPST-NO 40A 75-250V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AQR40A2-S-Z10/18VDC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Hockey Puck
  • Number of Pins
    4
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Series
    AQ-R
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED, WITH ZERO CROSS OVER CIRCUIT
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Operating Temperature (Max)
    80°C
  • Operating Temperature (Min)
    -20°C
  • Output Type
    AC, Zero Cross
  • Max Output Current
    40A
  • Number of Elements
    1
  • Circuit
    SPST-NO (1 Form A)
  • Voltage - Input
    10V~18VDC
  • Throw Configuration
    SPST
  • Optoelectronic Device Type
    TRIGGER OUTPUT SSR
  • Max Output Voltage
    250V
  • Voltage - Load
    75V~250V
  • Isolation Voltage-Max
    1500V
  • Height
    12.5mm
  • Length
    59mm
  • Width
    44.8mm