  • AQHV12-01LTG-C
AQHV12-01LTG-C
advertisement
Manufacturer No:
AQHV12-01LTG-C
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-AQHV12-01LTG-C
Package:
SC-79, SOD-523
Datasheet:
AQHV12-01LTG-C
Description:
Tvs Diode, 300W, 12V, Bidir, Sod-523 Rohs Compliant: Yes
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AQHV12-01LTG-C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-79, SOD-523
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, AQHV, SPA®
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Zener
  • Applications
    Automotive, CAN
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    BIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    13.3V
  • Power - Peak Pulse
    300W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    10A 8/20μs
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    30V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    12V Max
  • Bidirectional Channels
    1
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    300W