  • AQ12EM240GAJWE
AQ12EM240GAJWE
advertisement
Manufacturer No:
AQ12EM240GAJWE
HK JDW NO:
66-AQ12EM240GAJWE
Description:
AQ 24pF Ceramic Capacitor ±2% M 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~175°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
AQ12EM240GAJWE
  • Size / Dimension
    0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    M
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    RF, Microwave, High Frequency
  • HTS Code
  • Capacitance
    24pF
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Packing Method
    WAFFLE PACK
  • Depth
    1.4mm
  • Case Code (Metric)
    1414
  • Case Code (Imperial)
    0505
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
  • Height
    1.4mm
  • Thickness (Max)
    0.057 1.45mm
  • Thickness
    1.4478mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mount
    Surface Mount
    0505 (1313 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C