  • APXK160ARA101MF61G
APXK160ARA101MF61G
advertisement
Manufacturer No:
APXK160ARA101MF61G
HK JDW NO:
856-APXK160ARA101MF61G
Package:
Radial, Can - SMD
Purchasing and Inquiry
APXK160ARA101MF61G Overview
2.49A @ 100kHz ripple current @ high frequency is required in order to power systems.There is an ESR (Equivalent Series Resistance) of 24mOhm on this electrical device.Stable operation requires -55°C~105°C as the operating temperature.
APXK160ARA101MF61G Features
2.49A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 24mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
APXK160ARA101MF61G Applications
There are a lot of United Chemi-Con APXK160ARA101MF61G applications of aluminum polymer capacitors.
  • Motherboards
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Medical equipment
  • Phone chargers
  • LED driver power supplies
  • Miniature high Power Supply.
Step5Bar-code shipping tag
APXK160ARA101MF61G
    16 Weeks
  • Mount
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    NPCAP™-PXK
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    24mOhm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    320μA
  • Ripple Current
    2.49A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.49A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.228 5.80mm