  • APXG200ARA470ME61G
APXG200ARA470ME61G
advertisement
Manufacturer No:
APXG200ARA470ME61G
HK JDW NO:
856-APXG200ARA470ME61G
Purchasing and Inquiry
APXG200ARA470ME61G Overview
System power is determined by 2.8A @ 100kHz ripple current on a high frequency.In this case, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 30mOhm.Dissipation factor of the part is 0.12 %.It is recommended to operate at -55°C~105°C for stable operation.
APXG200ARA470ME61G Features
2.8A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 30mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
APXG200ARA470ME61G Applications
There are a lot of United Chemi-Con APXG200ARA470ME61G applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
APXG200ARA470ME61G
  • Surface Mount Land Size
    0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2016
  • Series
    NPCAP™-PXG
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    30mOhm
  • Lifetime @ Temp
    15000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    188μA
  • Ripple Current
    2.8A
  • Life (Hours)
    15000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.8A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Height Seated (Max)
    0.240 6.10mm