  • APXG200ARA391MJ80G
APXG200ARA391MJ80G
advertisement
Manufacturer No:
APXG200ARA391MJ80G
HK JDW NO:
856-APXG200ARA391MJ80G
Purchasing and Inquiry
APXG200ARA391MJ80G Overview
Systems need 3.65A @ 100kHz ripple current at high frequency to be powered.There is a 22mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device.An operating temperature of -55°C~105°C is recommended for stable operation.
APXG200ARA391MJ80G Features
3.65A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 22mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
APXG200ARA391MJ80G Applications
There are a lot of United Chemi-Con APXG200ARA391MJ80G applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
APXG200ARA391MJ80G
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    NPCAP™-PXG
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    20V
  • Capacitance
    390μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    22mOhm
  • Lifetime @ Temp
    15000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    3.65A
  • Life (Hours)
    15000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.65A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm