  • APXG160ARA102MJA0G
APXG160ARA102MJA0G
advertisement
Manufacturer No:
APXG160ARA102MJA0G
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-APXG160ARA102MJA0G
Package:
Radial, Can - SMD
Purchasing and Inquiry
APXG160ARA102MJA0G Overview
System power is determined by 4.1A @ 100kHz ripple current on a high frequency.This electrical device has an ESR (Equivalent Series Resistance) of 18mOhm.Ideally, the operating temperature should be -55°C~105°C.
APXG160ARA102MJA0G Features
4.1A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 18mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
APXG160ARA102MJA0G Applications
There are a lot of United Chemi-Con APXG160ARA102MJA0G applications of aluminum polymer capacitors.
  • Motherboards
  • LED driver power supplies
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Miniature high Power Supply.
  • Medical equipment
  • Phone chargers
Step5Bar-code shipping tag
APXG160ARA102MJA0G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    NPCAP™-PXG
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    1000μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    18mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    15000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    4.1A
  • Life (Hours)
    15000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.1A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.406 10.30mm