  • APXE6R3ARA821MJ80G
APXE6R3ARA821MJ80G
advertisement
Manufacturer No:
APXE6R3ARA821MJ80G
HK JDW NO:
856-APXE6R3ARA821MJ80G
Purchasing and Inquiry
APXE6R3ARA821MJ80G Overview
4.3A @ 100kHz ripple current @ high frequency is necessary to power systems.This electrical device has an ESR (Equivalent Series Resistance) of 14mOhm.Dissipation factor of the part is 0.12 %.Ideally, the operating temperature should be -55°C~105°C.
APXE6R3ARA821MJ80G Features
4.3A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 14mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
APXE6R3ARA821MJ80G Applications
There are a lot of United Chemi-Con APXE6R3ARA821MJ80G applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
APXE6R3ARA821MJ80G
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.03mA
  • Ripple Current
    4.3A
  • Life (Hours)
    15000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.3A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Height
    10.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.303 7.70mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2010
  • Series
    NPCAP™-PXE
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    Polymer
  • Resistance
    14mOhm
  • Capacitance
    820μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    14mOhm