  • APXD6R3ARA101MF61G
APXD6R3ARA101MF61G
advertisement
Manufacturer No:
APXD6R3ARA101MF61G
HK JDW NO:
856-APXD6R3ARA101MF61G
Purchasing and Inquiry
APXD6R3ARA101MF61G Overview
Systems need 2.4A @ 100kHz ripple current at high frequency to be powered.ESR (Equivalent Series Resistance) of 35mOhm is observed in this electrical device.Moreover, the part has a dissipation factor 0.12 %.When operating at -55°C~125°C, the temperature should remain stable.
APXD6R3ARA101MF61G Features
2.4A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 35mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
APXD6R3ARA101MF61G Applications
There are a lot of United Chemi-Con APXD6R3ARA101MF61G applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
APXD6R3ARA101MF61G
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2010
  • Series
    NPCAP™-PXD
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    35mOhm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    126μA
  • Ripple Current
    2.4A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.4A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Height Seated (Max)
    0.240 6.10mm