  • APT6010B2LLG
APT6010B2LLG
advertisement
Manufacturer No:
APT6010B2LLG
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-APT6010B2LLG
Package:
TO-247-3
Datasheet:
APT6010B2LLG
Description:
600V TO-247-3
Quantity:
In Stock : 10338
Step5Bar-code shipping tag
APT6010B2LLG
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    FAST SWITCHING, HIGH VOLTAGE
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Current Rating
    54A
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    690W
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    690W
  • Turn On Delay Time
    12 ns
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rise Time
    19ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    600V
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Fall Time (Typ)
    9 ns
  • Turn-Off Delay Time
    34 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    54A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    30V
  • FET Technology
    METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
  • Rds On Max
    100 mΩ
  • Capacitance - Input
    6.71nF