  • APT22F80B
APT22F80B
advertisement
Manufacturer No:
APT22F80B
HK JDW NO:
523-APT22F80B
Package:
TO-247-3
Datasheet:
APT22F80B
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 500m Ω @ 12A, 10V ±30V 4595pF @ 25V 150nC @ 10V TO-247-3
Quantity:
In Stock : 6159
Step5Bar-code shipping tag
APT22F80B
    Select All
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Weight
    38.000013g
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    1997
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Active
    3
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED, HIGH RELIABILITY
  • Voltage - Rated DC
    800V
    SINGLE
  • Current Rating
    22A
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Power Dissipation-Max
    625W Tc
  • Power Dissipation
    625W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    26 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    500m Ω @ 12A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    4595pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    23A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    150nC @ 10V
  • Rise Time
    38ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Fall Time (Typ)
    33 ns
  • Turn-Off Delay Time
    115 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    23A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    30V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.43Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    85A
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    975 mJ
  • Height
    5.31mm
  • Length
    21.46mm
  • Width
    16.26mm