  • APT106N60B2C6
APT106N60B2C6
advertisement
Manufacturer No:
APT106N60B2C6
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-APT106N60B2C6
Package:
TO-247-3 Variant
Datasheet:
APT106N60B2C6
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 35m Ω @ 53A, 10V ±20V 8390pF @ 25V 308nC @ 10V 600V TO-247-3 Variant
Quantity:
In Stock : 7334
Step5Bar-code shipping tag
APT106N60B2C6
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 2 days ago)
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3 Variant
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    CoolMOS™
  • Published
    1997
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    35mOhm
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED, ULTRA-LOW RESISTANCE
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    833W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    833W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    25 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    35m Ω @ 53A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3.5V @ 3.4mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    8390pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    106A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    308nC @ 10V
  • Rise Time
    79ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    600V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    164 ns
  • Turn-Off Delay Time
    277 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    106A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • DS Breakdown Voltage-Min
    600V
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    2200 mJ
  • Height
    5.31mm
  • Length
    21.46mm
  • Width
    16.26mm