  • APA600-BG456I
APA600-BG456I
advertisement
Manufacturer No:
APA600-BG456I
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-APA600-BG456I
Package:
456-BBGA
Datasheet:
APA600-BG456I
Description:
2.5V V FPGAs ProASICPLUS Series 180MHz MHz 456-BBGA 1.27mm mm 456
Purchasing and Inquiry
APA600-BG456I Overview
A 456-BBGA package is provided with this component. In this kind of FPGA, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is used. There are 356 I/Os for better data transfer. 2.5V volts power it. An FPGA part from the Field Programmable Gate Arrays family. This FPGA module can be attached to the development board with a Surface Mount. The supply voltage of the device is 2.3V~2.7V , at which it runs. FPGAs belonging to the ProASICPLUS series are a type of FPGA that belong to the ProASICPLUS series of FPGAs. Fpga chips is important to maintain the operating temperature wFpga chipshin the range of -40°C~85°C TA when operating the machine. With this device, you will be able to make use of 356 outputs. Using the Tray layout, this FPGA model can be contained in a very small amount of space. As a whole, it has 456 terminations. As far as the RAM bits are concerned, this device offers you a total of 129024. APA600 is the base part number that can be used to identify related parts. Fpga electronics is important that this FPGA module has a RAM si15.8kBe of 15.8kB in order to ensure that the program will run normally. 456 pins are designed into the device. Providing that this FPGA is mounted in Surface Mount, it will be able to perform according to its specifications in a flawless manner. Design engineers can fully take advantage of its flexibility when operating at 2.5V supply voltage. This is a battery operated device that operates on 2.52.5/3.3V. The basic building block of this system consists of 600000 gates. A total of 21504 registers are used for storing and transferring data between them. Powered by a 180MHz-frequency motor, it delivers high efficiency.
APA600-BG456I Features
356 I/Os
Up to 129024 RAM bits
456 LABs/CLBs
21504 registers
Operating from a frequency of 180MHz
APA600-BG456I Applications
There are a lot of Microsemi Corporation APA600-BG456I FPGAs applications.
  • Military Temperature
  • Data Mining
  • High Performance Computing
  • Enterprise networking
  • Random logic
  • Automotive driver's assistance
  • Ecosystem
  • Consumer Electronics
  • Automotive advanced driver assistance systems (ADAS)
  • Data center hardware accelerators
Step5Bar-code shipping tag
APA600-BG456I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Silver, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    456-BBGA
  • Number of Pins
    456
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2009
  • Series
    ProASICPLUS
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    456
  • ECCN Code
    3A001.A.7.A
  • Terminal Finish
    TIN LEAD/TIN LEAD SILVER
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.3V~2.7V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    180MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    APA600
  • Number of Outputs
    356
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Power Supplies
    2.52.5/3.3V
  • Number of I/O
    356
  • RAM Size
    15.8kB
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Total RAM Bits
    129024
  • Number of Gates
  • Number of Registers
  • Height
    1.73mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm