  • APA075-PQG208
APA075-PQG208
advertisement
Manufacturer No:
APA075-PQG208
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-APA075-PQG208
Package:
208-BFQFP
Datasheet:
APA075-PQG208
Description:
2.5V V 3.4kB B FPGAs ProASICPLUS Series 180MHz MHz 208-BFQFP 5mA mA 0.5mm mm 208
Purchasing and Inquiry
APA075-PQG208 Overview
There is a 208-BFQFP package that includes this component. There are FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY transistors in this type of FPGA. The I/Os are designed to facilitate a more coherent transfer of data. Supply voltage is 2.5V volts. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGA parts includes this part. FPGA modules can be attached to development boards using a Surface Mount-connector. Fpga chips operates wFpga chipsh a supply voltage of 2.3V~2.7V. This is a type of FPGA that is part of the ProASICPLUS series of FPGAs. The operating temperature should be kept at 0°C~70°C TA when operating. During the installation of this device, 158 outputs were incorporated. As a space-saving measure, this FPGA model is contained within Tray. In total, the terminations of this piece are 208. Having a RAM bit size of 27648 means that this device will offer you a lot of memory. Parts related to this part can be found using its base part number APA075. This FPGA module has a RAM si3.4kBe of 3.4kB that is sufficient to make sure that the program is able to run normally. Fpga electronics is designed wfpga electronics h 208 pins. Fpga electronics is possible for this FPGA to perform as per fpga electronics s specifications as long as fpga electronics is mounted in Surface Mount direction. A 2.5V-volt supply allows designers to fully utilize its flexibility. Power is provided by a 2.52.5/3.3V battery that is included with the device. Fpga semiconductor is made up of 75000 gates as fpga semiconductors basic building block. Data and programs can be stored in this FPGA module's memory of 3.4kB. In order to store and transfer data, a total of 3072 registers are used. To achieve high efficiency, it runs at a frequency of 180MHz. There is a 5mA supply current used in its operation.
APA075-PQG208 Features
158 I/Os
Up to 27648 RAM bits
208 LABs/CLBs
3072 registers
Operating from a frequency of 180MHz
APA075-PQG208 Applications
There are a lot of Microsemi Corporation APA075-PQG208 FPGAs applications.
  • High Performance Computing
  • Broadcast
  • Software-defined radio
  • Automotive advanced driver assistance systems (ADAS)
  • Electronic Warfare
  • Ecosystem
  • Aerospace and Defense
  • Military DSP
  • Image processing
  • Industrial IoT
Step5Bar-code shipping tag
APA075-PQG208
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    208-BFQFP
  • Number of Pins
    208
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2009
  • Series
    ProASICPLUS
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    208
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.3V~2.7V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    180MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    APA075
  • Number of Outputs
    158
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Power Supplies
    2.52.5/3.3V
  • Memory Size
    3.4kB
  • Operating Supply Current
    5mA
  • Number of I/O
    158
  • RAM Size
    3.4kB
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Total RAM Bits
    27648
  • Number of Gates
  • Number of Registers
  • Height
    3.4mm
  • Length
    28mm
  • Width
    28mm